Maria Konopnicka

Maria Konopnicka uznana poetka, wybitna nowelistka i wyjątkowa kobieta. Urodziła się w Suwałkach w 1842 roku, zmarła we Lwowie w 1910 roku i tam też jest pochowana na cmentarzu Łyczakowskim. 

Wychowana była w tradycyjnej rodzinie państwa Wasiłowskich i zwyczajowo wyszła za mąż. W trakcie małżeństwa urodziła ośmioro dzieci. Jednak nie odpowiadała jej ani  rola gospodyni domowej, ani ograniczenia narzucane przez męża, który miał obiekcje do jej literackich zainteresowań. Wobec czego, po dwunastu latach małżeństwa, przeniosła się do Warszawy, gdzie pracowała jako korepetytorka, działała w jawnych i konspiracyjnych akcjach społecznych i rozwijała talent literacki. Później mieszkała także w Wenecji, Zakopanem, Monachium, Krakowie.

Swój pierwszy tomik Poezji Maria Konopnicka wydała w 1881 roku. Równocześnie pracowała w redakcjach pism dla kobiet, ale jej poglądy życiowe czasem wykraczały poza epokę, w której żyła, zarówno jeśli chodzi o status kobiet jak i instytucję kościoła, co nie kolidowało z jej głęboką wiarą. Brała udział w akcji potępiającej represje władz pruskich, w pomocy na rzecz więźniów politycznych i kryminalnych,  uczestniczyła w międzynarodowym proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni.

Konopnicka jest znana również z literatury obejmującej utwory dla dzieci. Prace dla dzieci ogłaszane od 1884, napisane lekko i bez zbędnego dydaktyzmu, rozbudzające wrażliwość odbiorców, były nowością w tej dziedzinie pisarstwa. 

W naszym serwisie odsłuchasz wiersz "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko". 

Najbardziej znane utwory Marii Konopnickiej to: "Dym", "Nasza szkapa", "Mendel Gdański", "O krasnoludkach i sierotce Marysi", "Stefek Burczymucha", "Na jagody", a także patriotyczna pieśń "Rota". 

O nas

Serwis audio-bajki.com jest miejscem, gdzie bezpiecznie, spokojnie, bez wyskakujących okienek z reklamami i przerywanych filmów, włączysz dziecku bajkę do słuchania i do zasypiania. Tutaj znajdziesz również inspiracje ręcznych prac z dziećmi i filmy pomagające przyswoić niektóre tematy szkolne.

Napisz do nas

© 2022 Audio-bajki.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Szukaj