Bajki braci Grimm

Jacob Grimm i Wilhelm Grimm

Bracia Grimm - Jacob i Wilhelm są uważani za twórców niemieckiej filologii. Byli badaczami języka, literatury i zbieraczami starych podań i legend.

Wilhem koncentrował się podczas badań na poezji średniowiecznej, niemieckich sagach o bohaterach jak również badaniu run, czyli alfabetu używanego przez ludy zamieszkujące niektóre części Europy, zanim przyjęły alfabet łaciński, czyli ten, którym posługujemy się dziś. 

Jacob natomiast będąc bibliotekarzem, a potem profesorem uniwersytetu, wykorzystywał czas i stanowisko na do studiowanie staroniemieckiej poezji i staroniemieckiego języka.

Obaj bracia Grimm stali się sławni dzięki wydaniu zbioru baśni "Kinder- und Hausmärchen" - znanego jako "Baśnie braci Grimm". Opowiadania były publikowane w latach 1812 - 1858. Pierwotnie nie były pomyślane dla dzieci, lecz powstały przede wszystkim z ich zainteresowania etnologicznego i otrzymały odpowiedni komentarz. Redagując swoje baśnie, bracia Grimmowie, opierali się głównie na źródłach i przekazach ludowych, częściowo na literaturze, a nawet na tekstach z run. 

Do najbardziej znanych utworów braci Grimm należą: "Czerwony Kapturek", "Jaś i Małgosia", "Kozucha kłamczucha", "Królewna Śnieżka", "O rybaku i złotej rybce" i "Bajka o trzech małych świnkach".

O nas

Serwis audio-bajki.com jest miejscem, gdzie bezpiecznie, spokojnie, bez wyskakujących okienek z reklamami i przerywanych filmów, włączysz dziecku bajkę do słuchania i do zasypiania. Tutaj znajdziesz również inspiracje ręcznych prac z dziećmi i filmy pomagające przyswoić niektóre tematy szkolne.

Napisz do nas

© 2022 Audio-bajki.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Szukaj