Bajki Hansa Christiana Andersena

Baśnie Andersena

Hans Christian Andersen urodził się w starym duńskim mieście Odense w 1805 roku, jako syn szewca i praczki. Po śmierci ojca, w wieku 14 lat, przeniósł się do Kopenhagi. Tam uczył się w szkole łacińskiej, gdzie otrzymał nawet stypendium królewskie. Andersen bardzo chciał zostać aktorem. Gdy nie został przyjęty do szkoły teatralnej, zaczął pisać sztuki teatralne, ale jego twórczość przyjmowana była różnie, głównie z uwagi na liczne błędy w tekście. 

Ciekawość świata pchnęła Andersena do podróży po Europie. Zwiedzając Niemcy, Francję czy Włochy usiłował złapać równowagę życiową i wyzbyć się poczucia osamotnienia. 

W 1922 roku wydał zbiór utworów dla dorosłych pod tytułem "Młodzieńcze próby". Potem pisał wiersze, opowiadania, a nawet powieści. Natomiast rozgłos i sława pojawiły się dopiero po wydaniu pierwszego zbioru baśni w 1835 roku. Andersen początkowo traktował twórczość dla dzieci jako poboczną i mało znaczącą, ale sukces, który przyszedł po pierwszym wydaniu, zmienił jego podejście. W następnych latach publikował kolejne zbiory baśni, aż do roku 1872. Andersen chciał, aby jego opowiadania nie były uznawane za utwory przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Pragnął, aby także dorośli zajrzeli do ich wnętrza i dostrzegli ich głębszy sens.

Baśnie Andersena zostały przetłumaczone na ponad 80 języków. Zekranizowano wiele tytułów, jak: Mała Syrenka, Królowa Śniegu czy Calineczka. Niektóre należą nawet do kanonu lektur szkolnych. W serwisie audio-bajki.com proponujemy baśnie do słuchania i czytania. Wysłuchaj opowiadań: "Calineczka", "Brzydkie kaczątko", "Królowa Śniegu", "Choinka", Anioł" i "Mała syrenka", "Księżniczka na ziarnku grochu".

O nas

Serwis audio-bajki.com jest miejscem, gdzie bezpiecznie, spokojnie, bez wyskakujących okienek z reklamami i przerywanych filmów, włączysz dziecku bajkę do słuchania i do zasypiania. Tutaj znajdziesz również inspiracje ręcznych prac z dziećmi i filmy pomagające przyswoić niektóre tematy szkolne.

Napisz do nas

© 2022 Audio-bajki.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Szukaj